Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

       

 

 

ZDROJ.cz - katalog odkazů

CZIN.eu

Podporuje mojeID

Krakelování

 

Základem je krakovací/krakelovací lak, který po nanešení naruší podkladovou (tmavou) barvu a vzniknou drobné trhlinky, které prosvítají přes horní (světlou) barvu. Vzniká zajímavý vzhled upravovaného předmětu, na první pohled výrazně "zestárne". Lze použít na různé povrchy - sklo, keramiku, dřevo, plátno...

A postup? jednoduše:

  • upravený povrch předmětu, nejlépe spodní tmavý nátěr , nechat zaschnout, ale lze naschvál udělat "šmouhatý nátěr", nebo ponechat původní barvu podkladu (květináčky, keramika...)...
  • pečlivě natřít vrstvu krakelovacího laku, natírat jedním tahem, v jednom směru, rovnoměrně. Nechat zaschnou, ale ne úplně vysušit.
  • a přidáte horní nátěr, světlejší barvu (ne barva s perleťovým nebo kovovým leskem, ne barva "chameleon"). Natíráte kolmými tahy na předchozí nátěr, každé místo jen jedním tahem(!). Trhlinky by se měli brzy začít objevovat, tak ať je hned nezatřete.
  • a celé můžete zafixovat a doladit po uschnutí lakem ředitelným alkoholovámi ředidly.

 

Pokud používáte dvousložkový krakelovací lak, vše jde podobně...

  • na upravený či neupravený povrch (nesmí být savý - lak by vsákl a asi by se Vám nic nepovedlo), nanést silnější vrstvu první složky, nechat zaschnout. Natírat jedním směrem, rovnoměrně.
  • druhou složku následně natíráme v kolmém směru na předchozí nátěr, jedním tahem, nevracíme se, druhá vrstva může být i tenší.
  • Po zaschnutí můžeme trhlinky zvýraznit barvou (antikovací pasta, pigmentový prášek atd.)

 

A můžete použít opalizující trhliny - zejména na sklo....

Zajímavé je i použití antikovací pasty. zvýrazní prasklinky, povrch ošetřený antikovací pastou dostane kovový nádech...

A nebo velurový krakelovací lak na vytvoření popraskaného, na dotyk jemného a měkkého, kožovitého povrchu. Povrch bude sametově jemný, připomínajíci látku.

Krakelování se dá kombinovat např. i s technikou decoupage

 


vzato: z pehobby.sk  autor Žaneta Gregorova